• AČRA MK
  • /
  • Konference DIGIMEDIA 2017 V České televizi odhalila plány televizí s přechodem na DVB-T2
Zveřejněno: 3.7.2017

Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace (AČRA MK) pořádala 12. ročník konference den po hlasování Poslanecké sněmovny ČR o diginovele zákona o elektronických komunikacích.

  • TV Nova zatím jediná na novou platformu nepřistoupila
  • Česká televize: nabídneme divákům vyšší kvalitu a doplňkové služby
  • FTV Prima chce přesunout web do hybridní televize, vsadí hlavně na video
  • Digitální rozhlasové vysílání přináší výhody, ale může snížit poslechovost

Do podzimu letošního roku by měly v České republice vysílat všechny tři plánované přechodové sítě pro pozemní digitální televizi nové generace DVB-T2. Na odborné konferenci DIGIMEDIA 2017, jejíž dvanáctý ročník proběhl ve čtvrtek 25. května v konferenčním sále České televize v Praze na Kavčích Horách, se na tom shodli generální ředitel České televize Petr Dvořák a ředitel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek. Přechodová síť Českých Radiokomunikací vysílá již od března letošního roku.

Rozvoj DVB-T2 umožní novela zákona o elektronických komunikacích, kterou ve středu 24. května schválila ve třetím čtení Poslanecká sněmovna. „Když diginovela prošla sněmovnou, věřím, že už v Senátu a prezidentské kanceláři nebude klopýtat, a že doběhne do finálního konce. Tím začne proces, který nás bude zajímat až do roku 2020,“ prohlásil generální ředitel ČT Petr Dvořák. „Za nás mohu slíbit, že uděláme všechno pro to, aby naši diváci tímto procesem prošli co možná nejlépe a abychom jim na konci toho procesu dokázali nabídnout nejenom našich šest kanálů v HD kvalitě, ale možná i ještě nějaké další doplňkové služby.“

Česká televize plánuje, že svoji přechodovou síť DVB-T2 spustí letos na podzim. Operátor třetí přechodové sítě, společnost Digital Broadcasting, by chtěl začít vysílat ještě před letními prázdninami. „Čekáme už pouze na dodavatele části technologií,“ uvedl ředitel společnosti Radim Pařízek. Podle jeho slov však schválením tzv. diginovely ještě není vyhráno, důležitý bude postoj Evropské komise v notifikačním řízení k plánovaným státním kompenzacím provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2. Komise by se měla k plánům České republiky vyjádřit letos na podzim.

Na konferenci DIGIMEDIA 2017 vystoupil i generální ředitel TV Prima Marek Singer a jednatel TV Nova Jan Vlček. TV Nova je jediná z velkých komerčních televizí, která dosud nevstoupila do DVB-T2. Zopakoval požadavek na kódování signálu HD verzí programů, termín zapojení Novy do pozemního digitálního vysílání nové generace ale neprozradil. „Určitě se tak stane, až nazraje čas. Stále si tuto věc posuzujeme. Schválení diginovely je určitě jedním ze stavebních kamenů k celkovému posouzení situace, ale není to nic, co by znamenalo převratnou změnu v našem přemýšlení, protože více méně se tento výsledek čekal,“ uvedl Jan Vlček.

Generální ředitel televizní skupiny Óčko Štěpán Wolde vyjádřil přání, aby druhá televizní digitalizace nezahubila malé tematické kanály. „Tato konference má v logu vlčici s mláďaty a tento příměr se docela hodí, protože v časech nedostatku potravy vlčice zabíjí nejslabší mláďata, aby jimi nakrmila ostatní. Doufám, že to takto nedopadne s přechodem na DVB-T2,“ dodal Wolde s tím, že náklady spojené s pozemním vysíláním jsou pro televize typu Óčka enormní a tvoří až 60 procent jejich rozpočtu.

DIGIMEDIA 2017 se věnovala rovněž digitalizaci rozhlasového vysílání, v níž hraje prim veřejnoprávní Český rozhlas, fragmentaci divácké sledovanosti a prolínání televizního vysílání s internetem. Na konferenci vystoupili i zahraniční hosté: Martin Dawson z generálního ředitelství Evropské komise pro média a audiovizuální průmysl, Leszek Bujak, obchodní ředitel společnosti SES Astra pro region střední a východní Evropy, Nicolase Bresou, Digital radio distribution Project Manager z belgického RTBF a Pawel Reszka, VP Young & Entertainment Brands ze společnosti Viacom pro region střední a východní Evropy.


Závěrečná zpráva z konference DIGIMEDIA 2017

Program konference (25.5.2017)

Programový leták/skládačka


Zpět